Allodynia


Allodynią określa się sytuacje, w których pacjent doświadcza nieprzyjemnych doznań, takich jak ból, parzenie czy też pieczenie, wskutek działania bodźca, który u ludzi zdrowych nieprzyjemnych wrażeń nie wywołuje.

Przyczyny powstawania

Allodynia powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego, podczas którego pojawiają się nowe połączenia między neuronami II-V rogów tylnych rdzenia kręgowego. Układ nerwowy człowiekaNastępstwem tego procesu jest włączenie w proces transmisji bólu włókien, które w warunkach normalnych nie biorą udziału w powstawaniu bólu. Do powstania allodynii wywołanej przez uszkodzenie układu nerwowego następuje na przykład przy neuropatii autonomicznej w cukrzycy.

W przypadku allodynii skóry, ból wywołany może być przez pozornie nieszkodliwy bodziec, który dotyczy skóry właściwej lub też skóry głowy. Ból, który wówczas się pojawia jest zazwyczaj łagodny. A może być wywołany przez czesanie, kąpiel, golenie, noszenie okularów czy też kolczyków. Allodynia skóry jest skutkiem wzrostu reaktywności neuronów układu centralnego i często wiąże się z migrenowymi bólami głowy. Innym rodzajem jest allodynia mechaniczna, w której ból powstaje pod wpływem dotyku oraz allodynia termiczna, gdzie ból wywoływany jest przez ciepło lub zimno.

Leczenie allodyni

Leczenie allodynii opiera się na stosowaniu terapii farmakologicznej, gdzie zastosowanie mają antagoniści kompleksu NMDA, a szczególnie ketamina. Lek ten powoduje niestety liczne skutki uboczne, takie jak senność, złe samopoczucie oraz halucynacje.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: