Ból korzeniowy


Ból korzeniowy określany również, jako ból radikularny jest rodzajem bólu spowodowanym przez zapalenie, uraz lub też uciski korzeni rdzeniowych tylnych. W zależności od umiejscowienia bólu korzeniowego kręgosłupa można wyróżnić rwę ramienną, kulszową oraz nerwobóle międzyżebrowe.

Najbardziej rozpowszechnioną formą bólu korzeniowego jest rwa kulszowa określana, jako nagły ból pojawiający się w okolicy lędźwi, który promieniuje w stronę pośladków, tylnej powierzchni ud, do łydek lub też stóp. Zazwyczaj przy rwie kulszowej pojawia się także osłabienie siły mięśni oraz drętwienie wyżej wymienionych okolic ciała. Zdarza się, że bóle są bardzo silne i osoba chora musi przebywać w pozycji leżącej. Towarzyszące rwie kulszowej napięcie mięśni znajdujących się w okolicy kręgosłupa może powodować ból ograniczający sprawność lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz pojawienie się skrzywienia kręgosłupa w tym właśnie odcinku. Pojawić się może niedowład mięśni odpowiedzialnych za prostowanie stopy i palucha oraz opadanie stopy, zaburzenia w funkcjonowaniu zwieraczy pęcherza moczowego oraz/lub odbytu. Charakterystycznym objawem jest także ból wzmagający się przy podnoszeniu nogi w pozycji leżącej oraz przy pochylaniu się.

Nerw kulszowy - zdjęcieRwa ramienna określana również, jako rwa barkowa objawia się bólem karku oraz ramienia, który promieniuje w stronę ręki. Pojawia się najczęściej wśród starszych osób. Dolegliwości bólowe mogą obejmować także plecy i klatkę piersiową. Czasami zdarzają się także niedowłady kończyn oraz zaburzenia czucia – mrowienie i pieczenie.

Nerwobóle międzyżebrowe często dotyczą osób młodych. Objawiają się, jako dyskomfort w okolicach klatki piersiowej. Ból często pojawia się po prawej, lewej lub też na całej powierzchni klatki piersiowej. Dolegliwości często nasilają się podczas kaszlu, śmiechu, głębokiego wdechu oraz wysiłku fizycznego.

Przyczyny powstawania

Przyczyny pojawiania się bólu korzeniowego mogą być różne. Najczęściej są to zmiany oraz stany zapalne układu kostnego, mięśniowego i stawowego. Do rwy kulszowej przyczyniać mogą się także choroby zakaźne, zmiany nowotworowe oraz cukrzyca. W przypadku rwy ramiennej najczęstszymi przyczynami są czynniki zewnętrzne, takie jak długotrwała, ciężka praca, zmiany hormonalne oraz pojawienie się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Natomiast przyczyną pojawienia się nerwobóli międzyżebrowych są uszkodzenia nerwu obwodowego, które często są skutkiem urazów kręgosłupa.

Leczenie bólu korzeniowego

Leczenie bólu korzeniowego może mieć różny przebieg w zależności od stopnia upośledzenia sprawności danego pacjenta, nasilenia bólu oraz długości jego trwania. Wyróżnia się trzy podstawowe stany, w których zastosowane metody lecznicze są różne:

  • stan ostry – towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe i problemy z chodzeniem, konieczny wówczas jest odpoczynek oraz wprowadzenie leczenia farmakologicznego,
  • stan podostry – w tym przypadku poza środkami farmakologicznymi stosuje się również różnego rodzaju terapie, między innymi fizykoterapię oraz rehabilitację ruchową,
  • stan przewlekły – w tym stanie bóle nawracają po wysiłku fizycznym oraz po przeciążeniu kręgosłupa, konieczna jest wówczas długotrwała fizykoterapia oraz leczenie usprawniające.

W przypadku rwy kulszowej stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, a czasami również leczenie operacyjne.

W leczeniu rwy ramiennej konieczne bywa noszenie kołnierza ortopedycznego, ciepłolecznictwo, laseroterapia, prądy diadynamiczne oraz wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń.

Leczenie nerwobóli międzyżebrowych opiera się głównie na korygowaniu wad kręgosłupa, unieruchomieniu w przypadku uszkodzenia żeber oraz uzupełnianiu niedoborów witamin i składników mineralnych.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: