Cellulit


Cellulit powszechnie określany, jako skórka pomarańczowa jest nieprawidłowo rozmieszczoną tkanką tłuszczową pod powierzchnią skóry. Uwidacznia się ona, jako nierówności na powierzchni ciała. Skóra zajęta przez cellulit jest pofałdowana i mało sprężysta. Wyglądem przypomina skórę owocu pomarańczy – stąd nazwa potoczna skórka pomarańczowa. Miejscami najczęściej zajmowanymi przez cellulit są uda, pośladki, brzuch oraz ramiona. Do niedawna problem ten dotyczył prawie wyłącznie kobiet, ponieważ związany jest z produkcją estrogenów oraz z większą zawartością tkanki tłuszczowej w ciele kobiet, która w łatwy sposób formuje się w nierówne grudki, jednak obecnie coraz częściej z cellulitem zmagają się także mężczyźni. Cellulit bardzo często mylony jest z cellulitisem, który jest dosyć poważnym schorzeniem tkanki łącznej wywoływanym przez bakterie.

Kobieta z cellulitemMożna wyróżnić trzy podstawowe etapy tworzenia się cellulitu. Na początku pojawiające się zmiany nie są widoczne gołym okiem. Dopiero, gdy chwyci się fałd skóry lub napnie mięsień można zauważyć pierwsze oznaki cellulitu, wiąże się to wówczas z obrzękiem skóry wynikającym z zastoju płynów. W drugim etapie tworzyć zaczynają się drobne guzki, a skóra staje się twarda i niezbyt elastyczna. Pojawiać się zaczynają coraz większe nierówności. W ostatniej fazie cellulitu dochodzi do degradacji tkanki tłuszczowej, grudki powiększają się i są dobrze widoczne na pierwszy rzut oka.

Przyczyny powstawania

Główną przyczyną pojawiania się cellulitu są żeńskie hormony, a właściwie podwyższony poziom estrogenu w stosunku do progesteronu. Estrogeny wpływają na poszerzanie naczyń krwionośnych, co w efekcie prowadzi do zwiększania ich przepuszczalności oraz pojawiania się obrzęku, który przyczynia się do powstawania cellulitu. To właśnie, dlatego przypadłość ta dotyczy szczególnie kobiet w okresie dojrzewania, w ciąży, w trakcie menopauzy oraz stosujących środki antykoncepcyjne. Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania cellulitu są geny. To one decydują, jaka ilość tłuszczu zostanie zgromadzona w komórkach tłuszczowych, jaka ilość komórek tłuszczowych znajduje się w organizmie oraz w jakim tempie organizm spala tłuszcz. Ponadto powstawaniu cellulitu sprzyja dieta obfitująca w węglowodany i tłuszcze, spożywanie dużych ilości soli, nadwaga, niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek, stres oraz długie kąpiele w zbyt gorącej wodzie.

Leczenie cellulitu

Cellulit najłatwiej jest leczyć w początkowej fazie. Wówczas należy zastanowić się nad zmianą swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Stosowanie odpowiedniej diety może w znacznym stopniu pomóc w redukcji, a także w profilaktyce cellulitu. Pomaga także w zapobieganiu jego nawrotom. W trakcie leczenia należy uwzględnić:

 • picie około 1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej dziennie, dzięki której możliwe jest usunięcie toksyn z organizmu,
 • unikanie spożywania dużych ilości tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów,
 • wyeliminowanie z jadłospisu używek takich jak kawa oraz alkohol,
 • zaprzestanie palenia tytoniu,
 • spożywanie pięciu posiłków dziennie o w miarę regularnych porach,
 • wybieranie lekkostrawnych produktów, przede wszystkim ryby, brązowego ryżu, chudego mięsa,
 • spożywanie posiłków składających się głównie z warzyw, warto spożywać także owoce jednak w mniejszych ilościach,
 • unikanie produktów wysokoprzetworzonych, takich jak sosy i zupy w proszku,
 • zmniejszenie zawartości soli w diecie, można ją z powodzeniem zastąpić ziołowymi mieszankami,
 • przygotowywanie potrawy przy pomocy gotowania w wodzie i na parze, grillowania oraz pieczenia w folii, unikać natomiast smażenia,
 • zastąpienie białego pieczywa przez ciemne, pełnoziarniste,
 • picie zielonej herbaty, która przyspiesza trawienie oraz oczyszcza organizm z toksyn.

Następnie należy wprowadzić aktywność fizyczną do swojego życia. Najkorzystniejsze przy cellulicie są ćwiczenia aerobowe, głównie takie jak aerobik, bieganie czy też jazda na rowerze. Do walki z cellulitem konieczne są też masaże, które pomogą poprawić krążenie krwi oraz limfy, przyspieszą i usprawnią usuwanie toksyn z organizmu oraz przywrócą skórze jej właściwe funkcjonowanie. Na masaże pomagające w walce z cellulitem można zgłosić się do gabinetu kosmetycznego, jednak można je przeprowadzać także w domu przy wykorzystaniu miękkiej szczoteczki. Dodatkowo można stosować różnego rodzaju kremy i olejki, które wmasowuje się w skórę. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie samych kremów czy olejków nie pomoże w walce z cellulitem bez wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: