Duszność krtaniowa


Duszność krtaniowa jest zaburzeniem układu oddechowego powodowanym przez zwężenie światła dróg oddechowych w odcinku krtaniowym. Zwężeniu ulega przestrzeń znajdująca się pomiędzy wiązadłami głosowymi, co w znacznym stopniu utrudnia przechodzenie powietrza. W duszności krtaniowej występuje dodatkowo świst krtaniowy i najczęściej również duszność wdechowa, która utrudnia oddychanie. Na wystąpienie duszności krtaniowej zdecydowanie bardziej narażone są dzieci, dzieje się tak ze względu na fakt, że u dzieci krtań jest znacznie węższa niż u osób dorosłych.

W przypadku zwężenia znajdującego się w górnej części krtani nie pojawiają się zmiany w głosie, natomiast w zwężeniu środkowej części krtani zmiany głosu występują, a dodatkowo pojawiają się również świsty. Gdy pojawią się zwężenia podgłośniowe, czyli te dotyczące najniższej części krtani, wywołują ponadto kaszel krtaniowy – tak zwany kaszel szczekający.

Szyja kobietyStopień nasilenia duszności zależny jest od zwężenia krtani, a także od szybkości, w której ono narasta. Gdy dojdzie do zablokowania krtani, na przykład przez ciało obce, duszność jest bardzo mocno nasilona. Natomiast jeżeli duszność narasta wolno, organizm może się w pewnym stopniu przystosować do zmniejszonej ilości tlenu dostarczanego do organizmu. Wówczas nie pojawiają się wyraźne objawy duszności.

Napady duszności krtaniowej pojawiające się nagle najczęściej są bardzo gwałtowne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Obrzęk błony śluzowej pojawia się bardzo szybko w wyniku działania na nią różnych czynników zapalnych, toksycznych czy też alergicznych.

Przyczyny powstawania

Duszność krtaniowa powodowana może być między innymi przez:

  • stany zapalne,
  • guzy,
  • ciała obce,
  • urazy.

Leczenie duszności krtaniowej

W przypadku nagłej duszności krtaniowej niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Leczenie duszności krtaniowej może przebiegać w różny sposób, uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny duszności. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego, określanego jako tracheotomia. Polega on na utworzeniu otworu na przedniej powierzchni szyi, który prowadzi do tchawicy oraz na wprowadzeniu przez ten otwór rurki za pomocą której pacjent oddycha. Zabieg pomaga obejść przeszkodę znajdującą się w krtani i ułatwia choremu oddychanie. Jest to najczęściej rozwiązanie czasowe, jednak aparat może zostać założony na dłużej lub też na stałe.

Duszność krtaniowa
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: