Efekt Tullio


Efekt Tullio jest odmianą objawu przetokowego powodowanego przez dużą falę akustyczna dźwięku. Efektowi Tullio często towarzyszy utrata słuchu czy też powstawanie szumów w szach.

Przyczyny powstawania

Przyczyną efektu Tullio jest obecność przetoki w ścianie przyśrodkowej jamy bębenkowej oraz istnienie sprawnego układu przewodzenia dźwięku, czyli łańcucha kosteczek słuchowych, który pełni rolę tłoka. Mężczyzna z megafonemZ powodu zmiany ciśnienia hydrostatycznego w błędniku błoniastym wywołanym dużą falą dźwiękową powstaje zawrót głowy oraz oczopląs.

Leczenie efektu Tullio

Zdiagnozowanie efektu Tullio jest bardzo proste, wystarczy zaobserwować czy głośne dźwięki wprawiają pacjenta w zawroty głowy. Ważne jest określenie, które z uszu stanowi problem.

Leczenie jest zazwyczaj przyczynowe i niestety często nieskuteczne. Można wykorzystywać w tym celu środki farmakologiczne, a także operację chirurgiczną.

W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych objawów należy zgłosić się do laryngologa oraz zaopatrzyć się w zatyczki do uszu. Konieczne może być także unikanie głośnych dźwięków.

Efekt Tullio
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: