Łysienie


Łysienie jest objawem chorobowym, który polega na zmniejszonym wytwarzaniu włosów w mieszkach włosowych. Łysienie dotyczy włosów na głowie, jednak nie wszystkie obszary na głowie poddają się temu procesowi w takim samym stopniu. Łysienie może być przejściowe, odwracalne lub też trwałe (bliznowaciejące lub nieodwracalne). Poza tym może mieć charakter rozlany, uogólniony lub też ograniczony do ognisk o różnej wielkości.

Obecnie łysienie zaczyna dotykać coraz młodsze osoby. Może przyczyniać się do gorszej samooceny, a także do depresji, szczególnie wśród kobiet.

Łysiejący 33-latekMożna wyróżnić wiele rodzajów łysienia, między innymi:

Najczęstszym typem łysienia, jest łysienie androgenowe (stanowi około 90% przypadków), które powodowane jest wrażliwością mieszków włosowych na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron. Przez jego działanie mieszki włosowe wytwarzają coraz słabsze i cieńsze włosy, a sam mieszek włosowy jednocześnie ulega zmniejszeniu. Na samym końcu tego procesu mieszek wytwarza włosy bardzo krótkie i pozbawione barwnika. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą być bardzo nietypowe, np.: łojotok lub też czasami łupież. Na czubku głowy pojawiają się słabsze włosy, co jest efektem miniaturyzacji włosa. Z czasem gdy cebulki włosów stają się coraz słabsze, na głowie zaczyna pojawiać się meszek, co w konsekwencji skutkuje powstaniem łysiny w środkowej części głowy.

W przypadku kobiet objawy łysienia androgenowego są nieco inne. Zazwyczaj na początku pojawia się trądzik oraz nadmierne owłosienie ciała. Wówczas jest to już pierwszy wyraźny sygnał, że nadnercza oraz jajniki źle pracują. Gdy zmiany te zostaną zauważone odpowiednio wcześniej i wprowadzone zostanie natychmiastowe leczenie możliwe, że nie dojdzie do łysienia. U kobiet łysienie najczęściej zaczyna się od około 30 roku życia.

Rodzajem łysienia, które nie jest związane bezpośrednio z jakimkolwiek stanem chorobowym czy też uwarunkowaniami genetycznymi jest nadmierne wypadanie włosów będące reakcją organizmu kobiet w trakcie ciąży i tuż po niej. Łysienie związane jest wówczas z poziomem estrogenów w organizmie kobiety. W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta, co przyczynia się do zatrzymania naturalnego wypadania włosów. Po ciąży poziom estrogenów nagle się obniża, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów. Jest to stan, który nie wymaga podejmowania żadnych czynności. Włosy przestają wypadać i zaczynają odrastać po upływie 6 miesięcy od porodu. Zdarza się jednak, że wypadanie włosów trwa dłużej niż pół roku, wówczas koniecznie trzeba udać się do lekarza, gdyż może być to dziedziczne wypadanie włosów, które zostało uaktywnione przez ciążę, poród lub też zmiany hormonalne wiążące się z tym stanem.

Przyczyny powstawania

Łysienie może być jednym z objawów niektórych chorób, które swoim przebiegiem wpływają na skórę głowy oraz na cebulki włosów, czego skutkiem jest odwracalna lub też nieodwracalna utrata włosów. Łysienie może również stanowić samodzielny zespół chorobowy, może także być reakcją na przyjmowane leki, a również może być dziedziczone.

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów są przede wszystkim:

 • przyjmowanie leków – środków antymetabolicznych, środków alkilowych lub też środków, których zadaniem jest zahamowanie mitozy,
 • narażenie na promieniowanie jonizujące,
 • choroby mające podłoże autoimmunologiczne,
 • choroby skóry – głównie grzybice skóry owłosionej, liszaj płaski czy też przewlekłe ropne zapalenie mieszków włosowych,
 • zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak arsen, ołów czy też tal – mogą powodować zmiany w strukturze włosów, przez co przyczyniają się do ich wypadania, jeżeli trucizna nie spowodowała trwałego uszkodzenia, włos najprawdopodobniej odrośnie po około 6-8 tygodniach,
 • choroby układu hormonalnego oraz zmiany hormonalne,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • narażenie na czynniki stresogenne,
 • zaniedbania higieniczne,
 • niedobory pokarmowe – głównie niedobory białek, aminokwasów oraz mikro- i makroelementów, a także witamin, przede wszystkim z grupy B,
 • choroby nowotworowe – same nowotwory nie są przyczyną wypadania włosów, łysienie w tym przypadku najczęściej jest skutkiem radio- oraz chemioterapii,
 • choroby chroniczne, takie jak toczeń rumieniowaty czy guzy,
 • choroby ostre ze współtowarzyszącą wysoką temperaturą,
 • częste i/lub intensywne stosowane zabiegów kosmetycznych.

Jedną z przyczyn nadmiernego lecz odwracalnego wypadania włosów są także choroby infekcyjne. Utrata włosów jest związana wówczas z występowaniem gorączki, niedoborów żywieniowych, a także z pojawieniem się substancji toksycznych. Ten rodzaj łysienia najczęściej jest objawem odry, zapalenia płuc, duru brzusznego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, gruźlicy czy też kiły.

Do wypadania włosów przyczynić się może również pogoda:

 • wiatr i piasek,
 • niska temperatura,
 • zimne powietrze,
 • woda słona oraz chlorowana,
 • promieniowanie UV.

Leczenie łysienia

Wybór odpowiedniej metody zależny jest od przyczyny łysienia. Przed podjęciem odpowiedniego leczenia konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. Jednym ze sposobów diagnozowania przyczyny łysienia jest trichoscan. Możliwe jest dzięki niemu określenie ilości oraz jakości włosów, a także określenie stosunku włosów wypadających do pozostałych. Jednak przed rozpoczęciem badania konieczne jest wygolenie niewielkiego skrawka włosów.

Ponieważ wypadanie włosów często związane jest z przyjmowaniem różnych substancji, na samym początku zaleca się ich wyeliminowanie z organizmu. Łysienie może być także objawem wielu chorób, dlatego wówczas leczenie łysienia opiera się na leczeniu choroby podstawowej.

Zabiegowe leczenie łysienia obejmuje głównie naświetlanie różnego rodzaju (wykorzystywane przede wszystkim przy łysieniu plackowatym), a także zabiegi kosmetyczne, między innymi mezoterapię, która opiera się na ostrzykiwaniu skóry głowy różnymi substancjami.

Innym rodzajem terapii są także zabiegi chirurgiczne, które ze względu na znaczne koszta nie są zbyt popularne. W zależności od stanu i przyczyny wypadania włosów mogą być stosowane między innymi wolne przeszczepy skóry owłosionej, przeszczepy dziurkowane czy też transplantacja włosów. Często wykorzystuje się także leczenie farmakologiczne, w którym stosowany jest między innymi minoksydyl. Natomiast gdy wypadanie włosów jest sezonowe dobre rezultaty może przynieść wprowadzenie diety uzupełniającej niedobory składników odżywczych.

Gdy przyczyną wypadania włosów jest pogoda pomocne może być:

 •  w lecie – odpowiednia pielęgnacja, używanie kosmetyków nawilżających włosy, w sklepach można kupić specjalne mgiełki do włosów mające chronić przed promieniowaniem UV,
 • jesienią – uzupełnienie diety w witaminy, białko oraz nasycone kwasy tłuszczowe,
 • w zimie – stosowanie delikatnych preparatów, które nadmiernie nie przeciążają włosów oraz uzupełnianie diety w witaminę A.

W leczeniu łysienia możliwe jest także wykorzystanie laseroterapii. Zabieg taki można przeprowadzić nawet w domu wykorzystując do tego specjalny grzebień laserowy. Regularne jego stosowanie wprowadza włosy w fazę wzrostu, a także odwraca skutki miniaturyzacji mieszków włosowych.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: