Nadżerka


Nadżerka to ubytek naskórka lub też nabłonka błony śluzowej. Wykwit ten powstaje w wyniku utraty części lub też czasami wszystkich warstw naskórka, jednak bez uszkodzenia błony podstawnej. Nadżerki najczęściej charakteryzują się niewielkim krwawieniem.

Przyczyny powstawania

Nadżerki powodowane mogą być przez urazy mechaniczne, kontakt z substancjami chemicznymi lub też przez proces chorobowy, na przykład przez drożdżycę lub też raka szyjki macicy. Najczęstszą przyczyną powstawania nadżerek jest samouszkodzenie skóry powodowane przez świąd wynikający z choroby podstawowej. Często nadżerka jest też efektem zejścia innego wykwitu, na przykład pęcherza, pęcherzyka lub krosty.

Afta dolnej wargi - nadżerkaJednymi z częściej występujących nadżerek są afty. Przyczyn ich powstawania może być wiele, między innymi nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby przewodu pokarmowego czy też migdałków, a także wyżynające się ósemki.

Przyczyną powstawania nadżerek może być również nieprawidłowa dieta, a także stresujący tryb życia, dotyczy to przede wszystkim zmian pojawiających się w przewodzie pokarmowym.

Leczenie nadżerek

Leczenie nadżerki uzależnione jest od umiejscowienia zmiany, a także od czynnika ją wywołującego. Nadżerki szyjki macicy u młodych kobiet często wchłaniają się same i leczenie nie jest potrzebne. Jednak w poważniejszych stanach zmiany leczy się za pomocą:

  • elektrokoagulacji – wypalania prądem,
  • fotokoagulacji – usuwanie zmian za pomocą urządzenia, które generuje promieniowanie podczerwone,
  • krioterapii – leczenie wykorzystujące azot.

W przypadku nadżerki przewodu pokarmowego leczenie opiera się przede wszystkim na zmianie diety oraz stylu życia, zaleca się często także odpowiednie leki. Afty natomiast bardzo często znikają samoistnie, jedynie w nielicznych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarza.

Nadżerki naskórka ustępują zazwyczaj samoistnie.

Nadżerka
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: