Obrzęk głodowy


Obrzękiem głodowym określa się obrzęk powodowany przez niedożywienie lub też całkowity brak pokarmu. Może być on zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej, moszny, jamy opłucnowej czy też tkanki podskórnej.

Przyczyny powstawania

Jak już wspomniano obrzęk głodowy powodowany jest przez długotrwałe głodzenie. Wynika to z faktu, że organizm przy niedostatku tłuszczów oraz węglowodanów zaczyna rozkładać białka. Dochodzi wówczas do niedoboru tego składnika, a głównie jednej z frakcji białek, czyli albumin. Wiąże się to z coraz większym przenikaniem wody do jam ciała, a szczególnie do jamy otrzewnej, czego bezpośrednim skutkiem są widoczne obrzęki. Istotne znaczenie w powstawaniu obrzęków głodowych ma także niedobór potasu.

Dziewczynka z obrzękiem głodowymObrzęk głodowy jest najczęstszym objawem występującym przy chorobie głodowej, pojawić się może również przy anoreksji.

Obrzęki głodowe dotyczą głównie grup ludności przewlekle głodujących. Są zjawiskiem powszechnym podczas wojen czy klęsk żywiołowych, gdzie występuje niedobór żywności. W warunkach normalnych pojawiają się niezwykle rzadko.

Leczenie obrzęku głodowego

Podstawową metodą leczenia obrzęków głodowych jest systematyczne uzupełnianie niedoborów pokarmowych u osób chorych.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: