Pęcherz


Pęcherz jest wykwitem, który wznosi się ponad powierzchnię skóry, a jego średnica przekracza 0,5 centymetra. Pęcherze są skutkiem rozdzielenia warstw tworzących skórę. Przestrzeń pomiędzy tymi warstwami wypełnia przezroczysty płyn surowiczy, który w niektórych przypadkach może zawierać domieszkę krwi. W razie zakażenia pęcherz wypełniony może być również ropą.

Wyróżnić można cztery typy pęcherzy:

  1. Pęcherze podrogowe – leżą powierzchniowo, pokryte są wyłącznie warstwą rogową, a na ich dnie znajduje się warstwa komórek kolczystych. Pęcherze rogowe są nietrwałe, ich pokrywa jest cienka i wiotka, szybko ulega przerwaniu, czego wynikiem jest tworząca się nadżerka, którą pokrywa strup. Pęcherze rogowe są charakterystyczne dla pęcherzycy liściastej czy też dla odmiany pęcherzowej liszajca zakaźnego.
  2. Pęcherze środnaskórkowe (akantolityczne) – pojawiają się w warstwie kolczystej, są efektem utraty łączności między komórkami. W tym przypadku pęcherze są duże, często także wiotkie. Są charakterystyczne dla pęcherzycy zwykłej.
  3. Pęcherze podnaskórkowe – pokryte są przez cały naskórek. Wykwity tego typu są dobrze napięte, stosunkowo trwałe oraz oporne na urazy mechaniczne. Pęcherze podnaskórkowe są charakterystyczne dla opryszczki ciężarnych, choroby Duhringa czy też dla pęcherzowego oddzielania się naskórka.
  4. Pęcherze dermolityczne – powstają poniżej błony podstawnej, są charakterystyczne dla pęcherzowego oddzielania się naskórka.

Przyczyny powstawania

Pęcherz na palcu od oparzeniaPęcherze są skutkiem rozwarstwienia poszczególnych warstw naskórka lub też rozwarstwienia na granicy skórno-naskórkowej.  Przyczyną ich powstawania jest pocieranie skóry o inną powierzchnię, czego efektem jest najczęściej produkcja ochronnego płynu, który zapobiega dalszemu ocieraniu tkanek znajdujących się głębiej. Pęcherze powstają także w wyniku oparzeń, ukłuć owadów, a także są skutkiem niektórych chorób wywoływanych przez wirusy. Szczególnie na powstawanie pęcherzy narażona jest skóra stóp oraz dłoni, na przykład w wyniku otarć butów czy też narzędzi.

Pęcherze będące skutkiem tarcia jeszcze przed pojawieniem się dodatkowo powodują ból oraz uczucie pieczenia. Pęcherzom pojawiającym się po ukłuciu owadów towarzyszą świąd i zaczerwienienie. A w przypadku pęcherzy powstających na skutek oparzeń pojawia się ból.

Leczenie pęcherzy

Pęcherze pozostają na skórze do momentu pęknięcia lub też do chwili wchłonięcia się płynu surowiczego. Zazwyczaj ustępują samoistnie bez pozostawienia blizny, często wystarczające jest zaklejenie plastrem. W przypadku, gdy otarcie jest bardzo rozległe konieczne może być użycie opatrunku odkażającego, który nie tylko oczyści ranę, ale także uchroni przed infekcją i kolejnym urazem. Warto jednak pamiętać, aby w miarę możliwości starać się zdejmować wszelkie opatrunki na noc. Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać, co sprzyja szybszemu gojeniu się zmiany.

Gdy pęcherze na stopach czy dłoniach nie są zbyt zaawansowane można je smarować kremem zawierającym witaminę A lub też lanolinę. Pomagają one zmiękczyć skórę i zmniejszyć obrzęk. Dodatkowo warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku.

Zdania na temat przebijania pęcherzy za pomocą igły są podzielone. Warto jednak pozostawić pęcherz samemu sobie i pozwolić aż napuchnie i samoistnie pęknie. Wówczas możemy mieć pewność, że pod pęcherzem wykształciła się już ochronna warstwa naskórka.

Pęcherze pojawiające się na skórze nie są przyjemne, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu poprzez noszenie wygodnych butów lub przez przyklejanie specjalistycznych plastrów.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: