Pęknięcie (rozpadlina)


Pęknięcie określane również jako szczelina jest płytkim ubytkiem skórnym, który dotyczy przede wszystkim naskórka. Zmiany te pojawiają się głównie w miejscach, gdzie skóra jest narażona na rozciąganie oraz napinanie, czyli w okolicach naturalnych otworów, dużych stawów czy też brodawek sutkowych.

Rozpadlina od pęknięcia (szczeliny) różni się głębszym usadowieniem, które sięga aż do skóry właściwej. Zmiany te zdecydowanie łatwiej ulegają zakażeniom wtórnym.

Przyczyny powstawania

Zrogowaciała, zaniedbana piętaCzynnikami, które sprzyjają pęknięciom i rozpadlinom są przede wszystkim:

  • sucha skóra oraz jej wzmożone rogowacenie, np. rogowiec dłoni i stóp,
  • obrzęki oraz stany zapalne, np. wyprzenia drożdżakowe czy też międzypalcowa grzybica stóp.

Pęknięcia i rozpadliny dotyczyć mogą między innymi okolic odbytu czy też kącików ust. Przykładem zmian tego typu są również tworzące się na pękających piętach rany, co jest wynikiem nieprawidłowej higieny stóp.  Na stopach pęknięcia i rozpadliny pojawiają się w miejscach zapalnych lub też hiperkeratotycznych oraz narażonych na rozciąganie, na przykład na przejściach z podeszwy stopy do palców, na podeszwowych zgięciach stawów palców czy też na zmacerowanym naskórku między palcami.

Leczenie szczelin i rozpadlin

Pęknięcia oraz rozpadliny goją się pozostawiając blizny. W trakcie leczenia pęknięć i rozpadlin konieczne jest stosowanie specjalnych kremów mających za zadanie odżywić i natłuścić skórę. Dodatkowo zalecane są maski oraz żele zmiękczające skórę, dotyczy to szczególnie skóry stóp. Zmienioną skórę można również masować przy użyciu oliwki. Należy także pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia oraz wkładek, które dodatkowo zamortyzują stopę.

Gdy rozpadliny i pęknięcia pojawiają się na skórze stóp, terapia opiera się na usuwaniu zrogowaciałego naskórka oraz na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i kompresów.  W przypadku szczeliny odbytu bardzo ważne jest wprowadzenie zdrowej, bogatobłonnikowej diety, a także stosowanie leków mających rozluźnić i zmiękczyć stolec, środków działających przeciwzapalnie i obniżających napięcie zwieraczy. Stosowane bywa również leczenie operacyjne.

Pęknięcia oraz rozpadliny bardzo często są przyczyną silnego bólu, stanowić też mogą łatwą drogę do wnikania wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, czego skutkiem mogą być rozwijające się infekcje oraz zakażenia.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: