Strup


Strupem w dermatologii określa się wykwit, który powstał w wyniku zaschnięcia płynu wysiękowego, treści ropnej lub też krwi razem z komórkami naskórka, włóknikiem (fibryną), białymi krwinkami oraz resztami zmienionych martwiczo tkanek na powierzchni rany, owrzodzenia, nadżerki, pęcherzyka lub też pęcherza.

Przyczyny powstawania

Strup na kolanieStrupy pojawiają się gdy powierzchnia skóry ulegnie uszkodzeniu, a bezpośrednio na jej powierzchnię lub też do wnętrza pęcherza czy pęcherzyka, który następnie pęka sączy się płyn surowiczy, ropny lub też krew. Wówczas na powierzchni skóry lub też na brzegach rany zaczyna tworzyć się brązowo-złoty lub też czarny strup.

Leczenie strupów

Pod warstwą strupa zachodzi proces gojenia. Im przyleganie strupa do podstawy jest luźniejsze, tym bardziej zaawansowany jest ten proces. Gdy strup odpada, na powierzchni skóry pozostaje przebarwienie znikające po pewnym czasie. Jeżeli pod powierzchnią strupa znajdowało się owrzodzenie, wówczas pozostaje blizna. Strup odpada sam, dlatego nie stosuje się dodatkowego leczenia.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: