Teleangiektazje


Teleangiektazje to objaw polegający na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, potocznie określanych jako pajączki naczyniowe. Teleangiektazja może dotyczyć wszystkich tętniczek, żyłek oraz naczyń włosowatych, które znajdują się bezpośrednio pod skórą, prześwitują przez nią i przyjmują czerwonawą barwę w przypadku naczyń tętniczych lub też sinoniebieską w przypadku naczyń żylnych. Teleangiektazje pojawiają się już u kobiet w wieku około 20 lat, wraz z wiekiem częstość ich występowania znacznie wzrasta i już około 80% kobiet w wieku 60 lat zmaga się z tym problemem.

Zazwyczaj pierwszym objawem problemów naczyniowych jest nagłe zaczerwienienie skóry pod wpływem różnych czynników, np. promieniowania UV, niskich lub wysokich temperatur, alkoholu, pikantnych potraw, gorących napojów czy też stresu. Rumień bardzo często pojawia się także u kobiet stosujących przez długi czas tabletki antykoncepcyjne.

Teleangiektazje - pajączki naczyniowe uchaTeleangiektazje mogą być ograniczone do niewielkich powierzchni lub też pojawiać się na całym ciele. Mogą występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Można wyróżnią teleangiektazje pierwotne, określane również jako samoistne (powstają bez wyraźnej przyczyny) oraz wtórne, czyli nabyte.

Teleangiektazje pierwotne są najczęściej związane z wrodzonymi zespołami chorobowymi. Bez żadnej przyczyny do rozszerzenia naczynka może dojść u dzieci oraz u ludzi starszych. Teleangiektazje wtórne mogą występować w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych lub też w ograniczonych chorobach skóry.

Teleangiektazje występują znacznie częściej w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn. Mimo, że osoby z widocznymi pajączkami naczyniowymi mogą odczuwać liczne dolegliwości, takie jak zmęczenie, obrzęk tkanek oraz parestezje o różnym nasileniu i charakterze, to jednak najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do lekarza są względy estetyczne.

Przyczyny powstawania

Teleangiektazja pojawić się może w przypadku:

 • ciąży,
 • marskości wątroby,
 • zespołu Sturge’a-Webera,
 • zespołu ataksji-teleangiektazji,
 • zespołu CREST,
 • twardziny,
 • tocznia rumieniowatego,
 • nadciśnienia tętniczego,
 • zaburzeń hormonalnych,
 • choroby Rendu-Oslera-Webera,
 • przewlekłej niewydolności żylnej,
 • długotrwałego miejscowego stosowania maści, które zawierają kortykosterydy, a szczególnie ich fluorowane pochodne.

Ponadto czynnikami sprzyjającymi powstawaniu teleangiektazji są rozregulowanie hormonalne, otyłość, wiek oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Znaczną rolę w tym przypadku odgrywają również czynniki dziedziczne. Teleangiektazje znacznie częściej dotyczą kobiet, ponieważ hormony estrogenowe rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych oraz zwiększają ich skłonność do poszerzania się.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów powiększonej ilości naczyń w skórze jest trądzik różowaty. W trądziku różowatym teleangiektazje mogą zająć całą twarz, szyję, dekolt. Rzadko pojawiają się również w okolicach ramion, pleców i brzucha.

Leczenie teleangiektazji

Skóra z rozszerzonymi naczynkami jest bardzo wymagająca i w jej przypadku konieczna jest specjalna pielęgnacja. Polega ona głównie na wzmacnianiu i uszczelnianiu kruchych naczyń krwionośnych, działaniu przeciwzapalnym, łagodzeniu podrażnień, chłodzeniu oraz na zwiększaniu odporności naczyń na działanie czynników zewnętrznych. Do mycia twarzy zalecane są specjalne mleczka i delikatne preparaty myjące do cery wrażliwej. Nie należy stosować gruboziarnistych peelingów oraz preparatów do skóry łojotokowej. Konieczne jest natomiast stosowanie kremów, które posiadają filtry UV oraz chronią przed mrozem, nawilżają, działają łagodząco, a przede wszystkim zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz chronią przed reakcjami zapalnymi.

Zalecane jest także stosowanie kremów zawierających alfahydroksykwasy, ponieważ mogą pobudzić produkcję mukopolisacharydów oraz kolagenu w skórze właściwej. W celu zmniejszenia rumieni powinno się stosować kosmetyki zwierające retinaldehyd. Korzystne działanie może przynieść również stosowanie kosmetyków zawierających witaminy C i E wspomagających syntezę kolagenu w  skórze oraz zmniejszających reakcję zapalną. W leczeniu zaburzeń naczyniowych wykorzystać można także witaminy B2 i PP podawane doustnie przez dłuższy czas i w dużych dawkach. Pomocne są również flawonoidy, garbniki oraz związki krzemu.

Zaczerwienienia i podrażnienia pomagają  redukować ekstrakty roślinne z kasztanowca, arniki, aronii, kudzu, miłorzębu japońskiego, cyprysu, pietruszki zwyczajnej, mącznicy lekarskiej, lipy drobnolistnej, rezedy żółtawej, mitru oraz oczaru wirginijskiego. Warto sięgać również po kosmetyki zawierające panthenol, który działa kojąco, przyspiesza gojenie się uszkodzeń naskórka oraz doskonale nawilża, a także po kosmetyki z witaminą K, która pomaga w redukcji zasinień.

Poza pielęgnacją, o którą można zadbać samemu, warto również sięgnąć po zabiegi oferowane przez specjalistów. Do usuwania drobnych pajączków naczyniowych wykorzystywany może być laser diodowy z zastosowaniem metody przezskórnej – transdermalnej. Zabieg polega na skierowaniu wiązki światła lasera na znajdujące się pod skórą naczynie. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rozległości istniejących zmian.

Obecnie jedną z częściej stosowanych metod leczenia teleangiektazji jest obliteracja. Jest to metoda nieoperacyjna polegająca na wstrzykiwaniu bezbarwnego płynu w miejsca powstawania pajączków. Zabieg usuwa ślad po pękniętych naczynkach oraz powoduje ich zrastanie.

Kolejną, jednak mało znaną techniką likwidowania poszerzonych i popękanych naczynek, jest tak zwana metoda „salami” polegająca na delikatnym nacinaniu skalpelem miejsc przebiegu uszkodzonego naczynka.

Poza tym w usuwaniu teleangiektazji wykorzystać można również elektrolizę, termolizę oraz metodę blend, która jest połączeniem dwóch ostatnich metod. Dosyć często wykonywana jest również elektrokoagulacja.

Istnieje wiele metod usuwania pajączków w gabinetach lekarskich. Niestety występuje również wiele przeciwwskazań do wykonania tych zabiegów. Należą do nich między innymi:

 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • przyjmowanie leków światłouczulających,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • aktywna faza łuszczycy,
 • bielactwo,
 • padaczka,
 • przyjmowanie ziół, między innymi dziurawca oraz nagietka,
 • świeża opalenizna,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków obniżających krzepliwość,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • metalowe implanty znajdujące się w obszarze ciała, który ma zostać poddany zabiegowi,
 • rozrusznik serca,
 • nadwrażliwość na światło,
 • barwnikowe zmiany nowotworowe i przednowotworowe,
 • stosowanie leków, przy których przeciwwskazana jest ekspozycja na promieniowanie,
 • wykonanie głębokiego peelingu chemicznego w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
 • stosowanie Accutanu w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Należy pamiętać, że istnieje wiele leków mogących wywołać wrażliwość na światło. Reakcje takie mogą pojawiać się po przyjmowaniu leków doustnych, a także po aplikacji różnych środków na skórę. Wśród popularnie stosowanych środków, które wywołują wrażliwość na światło wymienić można doustne środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki (np. Vibramycin), ibuprofen czy też witaminę A.

W przypadku każdego zabiegu występować mogą inne przeciwwskazania, dlatego w celu wybrania odpowiedniej dla siebie metody warto skonsultować się ze specjalistą.

Pojawianiu się poszerzonych naczynek można również próbować zapobiegać. Przede wszystkim skórę z problemami naczyniowymi należy chronić przed nadmiernym przegrzewaniem, konieczne jest unikanie zbyt ciepłych kąpieli, sauny, depilowania nóg woskiem oraz zbyt długiego i zbyt częstego opalania się. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas nadmiernego ogrzania organizm chce pozbyć się nadmiaru ciepła i wówczas dochodzi do poszerzania naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zmian patologicznych, które polegają na trwałym rozszerzeniu i pękaniu naczynek.

Zalecane jest również unikanie przebywania przez długi czas w pozycji stojącej oraz noszenia butów na wysokim obcasie z wąskimi noskami. Niestety nie ma w stu procentach skutecznego leku, który całkowicie by zapobiegł poszerzaniu i pękaniu naczynek. Często jednak polecane są środki zawierające rutynę.

Teleangiektazji nie można ignorować. Warto pamiętać, że poszerzone naczynka mogą być nie tylko defektem kosmetycznym, ale także mogą świadczyć o niebezpiecznych zmianach w układzie żylnym. Osoby z poszerzonymi naczynkami krwionośnymi powinny poddać się badaniu USG, a jeżeli w trakcie badania lekarz stwierdzi niewydolność dużych pni żylnych układu powierzchniowego niezbędny może się okazać operacyjny zabieg leczenia żylaków.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: