Wytrzeszcz


Wytrzeszcz to przesunięcie gałki ocznej do przodu na skutek zmniejszonej pojemności oczodołu lub też zwiększonej jego zawartości. Wyróżnić można:

 • Wytrzeszcz tętniący – przebiegający z tętnieniem okolic gałki ocznej przy uszkodzeniu zatoki jamistej.
 • Wytrzeszcz złośliwy – jest to znaczny wytrzeszcz w przypadku którego niemożliwe jest zamknięcie powiek. Prowadzi do zaburzenia nawilżania rogówki, na skutek czego dochodzi do jej owrzodzenia. U niektórych pacjentów skutkiem znacznego wytrzeszczu może być pogorszenie wzroku lub też jego całkowita utrata. Osoby z wytrzeszczem złośliwym są także bardziej narażone na powstanie zapalenia spojówek.

Przyczyny powstawania

WytrzeszczPrzyczyną powstawania wytrzeszczu są tworzące się zmiany w oczodole. Najczęściej są one powodowane przez narastającą tkankę wokół gałki ocznej, przez zbyt wysoką ilość hormonów tarczycy, przez guzy oraz stany zapalne tkanek oka.

Wytrzeszcz często towarzyszy chorobom autoimmunologicznym. Występuje między innymi przy chorobie Gravesa-Basedowa. Wówczas najczęściej jest to wytrzeszcz obustronny, jednak w niektórych przypadkach dotyczyć może tylko jednego oka. W przypadku choroby Gravesa-Basedowa, a więc przy pierwotnej nadczynności tarczycy wytrzeszcz oczu postępuje ponieważ tkanki oka są obrzęknięte, a liczba komórek ciągle się powiększa. Na skutek tego oczy stale się powiększają i zaczynają niemal wystawać z orbit. Związane jest to z nieelastycznością oczodołów, które nie mogą się powiększać i nie są w stanie pomieścić powiększonych gałek ocznych. Podczas gdy gałki oczne wysuwają się do przodu powieki zaczynają się cofać, czego skutkiem są wytrzeszczone oczy o powiększonej powierzchni białek. Wśród innych objawów choroby Graves-Basedowa wymienić można także:

 • ból oczu,
 • nadwrażliwość na światło,
 • podrażnienie oczu,
 • wysuszone śluzówki oczu,
 • łzawienie,
 • osłabienie mięśni oczu, czego skutkiem jest podwójne widzenie,
 • postępująca ślepota,
 • problemy z poruszaniem gałek ocznych.

Powyższych objawów nie wolno lekceważyć. W razie pojawienia się wytrzeszczu w jednym lub też w obu oczach konieczna jest natychmiastowa wizyta u okulisty.

Wytrzeszcz jest bardzo łatwy do zdiagnozowania. Jednak może stanowić jeden z symptomów wielu poważnych chorób, dlatego konieczne jest wykonanie badań diagnozujących przyczynę powstania tego objawu. W tym celu wykonuje się przede wszystkim:

 • badania krwi – pomagają ocenić sprawność gruczołu tarczycy,
 • badanie oczu – określa stopień wytrzeszczu poprzez określenie w jakim stopniu pacjent może poruszać gałkami ocznymi ( osoby z wytrzeszczem są w stanie patrzeć do góry bez poruszania brwiami),
 • obrazowanie metodą tomografii komputerowej lub za pomocą rezonansu magnetycznego – badanie te są pomocne przy wykrywaniu guzów oraz nieprawidłowości gałek ocznych, a także wokół nich.

Leczenie wytrzeszczu

Z czasem wytrzeszcz może postępować, dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Wybór terapii zależny jest od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Pod uwagę bierze się również wiek pacjenta oraz stan jego zdrowia. Jeżeli pojawienie się wytrzeszczu związane jest z zaburzeniami w pracy tarczycy, to konieczne jest podjęcie terapii ukierunkowanej właśnie na ten gruczoł. Stosowane obecnie metody leczenia są bardzo skuteczne i po niedługim czasie od rozpoczęcia terapii wygląd pacjenta wraca do normy. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, np. przy kłopotach z łącznością między tętnicami i żyłkami w oku lub też przy guzach mózgu. Warto stosować także metody doraźne mające na celu ulżenie pacjentowi w odczuwanych dolegliwościach. Polegają one przede wszystkim na nawilżaniu gałek ocznych poprzez zakraplanie do oczu odpowiednich kropli, noszenie okularów przeciwsłonecznych, a także na stosowaniu kortykosteroidów mających na celu zmniejszenie obrzęku oraz stanów zapalnych.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: