Objaw Babińskiego


Objaw Babińskiego, określany także jako odruch Babińskiego jest jednym z podstawowych objawów sprawdzanych przy wykonywaniu badania neurologicznego. Polega na odruchowym wyprostowaniu palucha z jednoczesnym jego zgięciem grzbietowy na skutek drażnienia boczno-dolnej powierzchni stopy. Towarzyszyć temu może także podeszwowe zgięcie pozostałych palców, podeszwowe zgięcie palców z wachlarzowym odwiedzeniem lub też zgięcie całej kończyny dolnej w trzech stawach.

W warunkach fizjologicznych, na skutek drażnienia podeszwowej części stopy wyzwalany jest tak zwany odruch podeszwowy. Polega on na podeszwowym zgięciu wszystkich palców z jednoczesnym skurczem przednich mięśni uda. Przy zbyt silnym (bólowym) drażnieniu skóry podeszwy, odruch Babińskiego może zostać zamaskowany. Wówczas wyzwalany zostaje odruch obronny – czynne zgięcie podeszwowe wszystkich palców.

Przyczyny powstawania

Objaw Babińskiego u noworodkaOdruch Babińskiego zaobserwować można podczas przeciągania palcem po stopie noworodka od pięty do palców. Wówczas występuje charakterystyczne wyprostowanie i naprężenie palców, a stopa odchyla się delikatnie do środka. U dzieci do 3. roku życia odruch Babińskiego jest naturalnym objawem fizjologicznym i wynika z niedojrzałości układu nerwowego (a dokładnie z niedojrzałych, niezmielinizowanych dróg piramidowych). Po tym czasie zamienia się w odruch objawiający się podwijaniem palców. U starszych osób objaw Babińskiego traktowany jest jako stan patologiczny, świadczący o uszkodzeniu drogi korowo-rdzeniowej. Pojawienie się odruchu Babińskiego u osób po 3 roku życia stanowi wiarygodny dowód na dysfunkcję układu piramidowego.

Leczenie objawu Babińskiego

Objawu Babińskiego nie leczy się.

Objaw Babińskiego
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: