Amok


Amok należy do zespołów uwarunkowanych kulturowo, które są grupą specyficznych zaburzeń psychicznych. Charakterystyczne są one dla pewnych obszarów kulturowych i nie spełniają kryteriów przyjętych dla zachodnich systemów diagnostycznych. Wyrażenie amok odnosi się do niekontrolowanego gniewu i tłumaczone jest, jako „oszalały z gniewu”. Słowo amok używane jest często w mniej gwałtownym i raczej kolokwialnym sensie, lecz związane jest po części ze socjopatycznym zachowaniem charakterystycznym dla kultury malezyjskiej. Napady niszczycielskiej furii występują także u tubylców, którzy zamieszkują kraje afrykańskie, wyspy indonezyjskie oraz Indochiny.

Gniew - wściekłośćW amok zazwyczaj wpada mężczyzna, który wcześniej nie wykazywał żadnych oznak złości oraz nie zauważono u niego skłonności do przemocy.  Mężczyzna taki stara się zranić lub też zabić każdego, kogo spotka na swojej drodze, przy tym może ranić także siebie. Napad amoku kończy się zazwyczaj dopiero w momencie, gdy napastnik zostanie zabity lub popełni samobójstwo.

Przyczyny powstawania

Podejrzewa się, że amok jest wynikiem nagłej eksplozji wewnętrznego napięcia. Amok może mieć związek z poczuciem honoru u mężczyzn, w przypadku kobiet praktycznie nie występuje. Źródła amoku dopatruje się także w islamie, który zabrania samobójstwa. Może to nakłaniać sprawców amoku do kreowania sytuacji, w których mogą zostać zabici przez kogoś innego. Sugeruje się również, że amok może być wynikiem wybuchu gromadzonej przez długi czas, bezsilnej wściekłości oraz, że uwarunkowań amoku należy dopatrywać się w „kulturze wstydu”, w której osoba uzewnętrznia agresję i kieruje ją w stosunku do innych, oszczędzając jednocześnie siebie. Osoba taka tłumi poczucie winy oraz wstyd i początkowo tłumi także agresję, która jednak z czasem dojrzewa i wówczas dochodzi do nagłego wybuchu. Do przyczyn amoku mogą należeć problemy seksualne oraz zdrady.

Leczenie amoku

Współczesna medycyna nie zna metod leczenia tego objawu psychicznego.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: