Amok


Amok należy do zespołów uwarunkowanych kulturowo, które są grupą specyficznych zaburzeń psychicznych. Charakterystyczne są one dla pewnych obszarów kulturowych i nie spełniają kryteriów przyjętych dla zachodnich systemów diagnostycznych. Wyrażenie amok odnosi się do niekontrolowanego gniewu i tłumaczone jest, jako „oszalały z gniewu”. Słowo amok używane jest często w mniej gwałtownym i raczej kolokwialnym sensie, lecz związane jest po części ze socjopatycznym zachowaniem charakterystycznym dla kultury malezyjskiej. Napady niszczycielskiej furii występują także u tubylców, którzy zamieszkują kraje afrykańskie, wyspy indonezyjskie oraz Indochiny.

Gniew - wściekłośćW amok zazwyczaj wpada mężczyzna, który wcześniej nie wykazywał żadnych oznak złości oraz nie zauważono u niego skłonności do przemocy.  Mężczyzna taki stara się zranić lub też zabić każdego, kogo spotka na swojej drodze, przy tym może ranić także siebie. Napad amoku kończy się zazwyczaj dopiero w momencie, gdy napastnik zostanie zabity lub popełni samobójstwo.

Przyczyny powstawania

Podejrzewa się, że amok jest wynikiem nagłej eksplozji wewnętrznego napięcia. Amok może mieć związek z poczuciem honoru u mężczyzn, w przypadku kobiet praktycznie nie występuje. Źródła amoku dopatruje się także w islamie, który zabrania samobójstwa. Może to nakłaniać sprawców amoku do kreowania sytuacji, w których mogą zostać zabici przez kogoś innego. Sugeruje się również, że amok może być wynikiem wybuchu gromadzonej przez długi czas, bezsilnej wściekłości oraz, że uwarunkowań amoku należy dopatrywać się w „kulturze wstydu”, w której osoba uzewnętrznia agresję i kieruje ją w stosunku do innych, oszczędzając jednocześnie siebie. Osoba taka tłumi poczucie winy oraz wstyd i początkowo tłumi także agresję, która jednak z czasem dojrzewa i wówczas dochodzi do nagłego wybuchu. Do przyczyn amoku mogą należeć problemy seksualne oraz zdrady.

Leczenie amoku

Współczesna medycyna nie zna metod leczenia tego objawu psychicznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: