Dysforia


Dysforia określana również jako nastrój dysforyczny lub nastrój depresyjno-dysforyczny, to jeden z objawów psychopatologicznych. Nastrojem dysforycznym określa się jeden z rodzajów obniżenia nastroju.

Dysforia to wyolbrzymianie pewnych sytuacji czy bodźców, czego skutkiem jest powstawanie nieadekwatnych reakcji, takich jak złość, gniew, rozżalenie, żal czy zniechęcenie, a nawet agresja. Charakterystyczne dla nastroju dysforycznego są ogólna drażliwość, gwałtowność i wybuchowość. Osoba chora jest zrzędliwa, rozdrażniona, reaktywna i zmienna. Dochodzi do zmiany jej przekonań. Zaczyna negatywnie oceniać sytuację, w której się znajduje. Chory czuje się poniżony i odczuwa złość lub litość w stosunku do samego siebie. Również negatywnie ocenia własną przeszłość. Nie widzi wyjścia ze swojej sytuacji, co może powodować oczekiwania, aby inni rozwiązali jej problem poprzez domaganie się, a nawet wymuszanie.

Przyczyny powstawania

Zła kobietaNastrój dysforyczny jest charakterystyczny dla wielu zaburzeń psychicznych, między innymi dla depresji, charakteropatii, zaburzeń osobowości, a także dla niektórych odmian padaczki gdzie występuje jako wieloletnie powikłanie nieprawidłowo kontrolowanej choroby z występującymi cechami uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Może występować również w zespołach psychoorganicznych, a czasami również w psychozach schizofrenicznych. Dysforia bywa obserwowana w zespołach otępiennych, między innymi w otępieniu typu Alzheimera. Jest częstym objawem odstawienia kokainy w przypadku osób uzależnionych.

Leczenie dysforii

W celu leczenia dysforii konieczna jest terapia pod okiem specjalisty, który poprzez odpowiednie oddziaływanie psychoterapeutyczne nauczy jak pokonywać problemy emocjonalne. Leczenie dysforii uzależnione jest od przyczyny jej powstawania. Jeżeli stanowi ona np. objaw padaczki, to wówczas leczenie opiera się na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych. Często stosowane są również leki uspokajające oraz przeciwdepresyjne.

Dysforia
5 (100%) 2 głosów

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: